Aktualności

Copland CTA405-A – nowy wymiar lampowej doskonałości


Wzmacniacz zintegrowany CTA405, opracowany przez cenionego duńskiego producenta stereofonicznych lampowych urządzeń hi-fi, ustępuje miejsca swojemu następcy. Model CTA405-A przekonuje lampami KT120, wydajniejszym transformatorem i niskoszumowym wentylatorem

Lampowy wzmacniacz zintegrowany Copland CTA405-A to niezwykle dopracowana high-endowa konstrukcja. Jej pierwowzór, model CTA405, był oferowany przez blisko dekadę. Zaawansowanie techniczne nie przeszkodziło konstruktorom w udoskonaleniu urządzenia – teraz jeszcze lepiej odpowiadającego na oczekiwania wymagających audiofili. CTA405-A, tak jak poprzednik, wyposażony jest w pięć wejść liniowych. Ukłonem w stronę miłośników analogowego brzmienia są pętla magnetofonowa oraz wbudowany przedwzmacniacz gramofonowych o charakterystyce RIAA, który może współpracować z gramofonami z wkładką MM lub MC.

W układzie wewnętrznym inżynierowie zastosowali cztery lampy KT120, które dopełniają lampy 2BH7, 6922 oraz E83CC. Ponadto model CTA405-A może pochwalić się specjalnie opracowanym, wydajniejszym zasilaniem. Dzięki tym zmianom wzmacniacz zintegrowany Coplanda charakteryzuje się udoskonaloną rozdzielczością dynamiki, co jest istotne szczególnie w przypadku podłączenia kolumn głośnikowych o niskiej skuteczności. Co więcej, prądowa wydajność lamp mocy pozwala stopniowi wyjściowemu na możliwie najpełniejsze wysterowanie wzmacniacza w klasie A/AB.

Duże lampy KT120 powodują zwiększone nagrzewanie się, ale inżynierowie rozwiązali ten problem. Model CTA405-A został wyposażony w wolnoobrotowy, niskoszumowy wentylator, który został zamocowany na aluminiowej płycie za pośrednictwem specjalnych amortyzatorów drgań. Ponadto wzmacniacz wykorzystuje naprzemiennie nawijane transformatory Copland, dzięki którym urządzenie osiąga nadzwyczajną liniowość przy braku sprzężenia zwrotnego i przy zredukowanej konieczności kompensacji opóźnień czasowych w obwodach wewnętrznych.

Porównując dotychczasowy model CTA405 oraz najnowszą konstrukcję, CTA405-A, wyróżnikiem tej ostatniej jest czerwony przycisk trybu czuwania oraz barwiona na czerwono nazwa modelu na przedniej ściance. Nowy wzmacniacz zintegrowany Coplanda dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej. 


Przeczytaj także