O firmie

www.nordost.com

Nordost


Założona w 1991 roku firma Nordost, to producent przewodów wykonanych w najnowszych technologiach, używanych zarówno w medycynie jak i w branży audio. Kable Nordost produkowane są z użyciem precyzyjnych przewodników stworzonych na potrzeby przemysłu kosmicznego we współpracy z agencją kosmiczną NASA. Oparcie w dziedzinach lotów kosmicznych i mikrochirurgii pozwoliło firmie na prowadzenie zaawansowanych programów badawczych i wytwarzanie produktów z niezwykłą dokładnością i zgodnością. 

Pierwszym produktem audio firmy Nordost był przewód Flatline Gold wprowadzony na rynek w roku 1992. Ten kabel głośnikowy o rewolucyjnie płaskiej budowie i twardej izolacji okazał się idealnym rozwiązaniem do instalacji w ścianie lub pod dywanem.

Niezwykłe właściwości przewodzenia dźwięku sprawiły, że wkrótce płaskie przewody stały się specjalnością Nordost. Szybki postęp technologii spowodował rozwój firmy, która przygotowała szeroką ofertę produktów w różnych cenach – produktów o niespotykanym dotąd stosunku jakości do ceny. Nordost wprowadził również unikalne podejście do sprzedaży, otwarcie demonstrując osiągi swoich produktów w porównaniu do konkurencji. Strategia ta okazała się efektywna a przewody Nordost stały się towarem często poszukiwanym przez audiofilów na wystawach sprzętu hi-fi na całym świecie.

Przewodem, który wprowadził firmę Nordost do świata highendu był kabel SPM wprowadzony na rynek w 1997 roku. Skrót SPM oznacza Szybkość, Precyzję i Muzykalność. Przewód ten łączy zastosowany w poprzednim modelu płaski profil kabla ze zoptymalizowanymi pod względem wymiarów miedzianymi przewodnikami pokrytymi srebrem. SPM szybko stał się wzorem dla innych producentów, zbierając doskonałe oceny od recenzentów i audiofilów na całym świecie. 

Następny krok naprzód był już blisko, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii izolacyjnej nazwanej Micro Mono-Filament. Po raz pierwszy zastosowano ją w interkonekcie Quattro-fil zwiastującym intensywny okres badań nad możliwościami i zachowaniami przewodów. Rezultatem tych badań, były zarówno spray antystatyczny ECO 3 jak i urządzenie do wygrzewania kabli CBID. Badania pozwoliły również na lepsze zrozumienie dynamiki systemu przewodzenia i uzmysłowiły jak ważne jest odpowiednie oprzyrządowanie domowego systemu muzycznego w m.in. kable zasilające, listwy zasilające, kondycjonery sieciowe.

Łącząc wymienione doświadczenia z pokrywanymi srebrem litymi przewodnikami OFC, Nordost otrzymał kabel Valhalla – przewód, który otworzył nowy rozdział w dziedzinie reprodukcji dźwięku. Wypuszczony na rynek w 1999 roku przewód natychmiast zajął na rynku miejsce kabla SPM, stając się nowym punktem odniesienia i rozpoczynając serię ekranowanych interkonektów, a następnie interkonektów cyfrowych i przewodów zasilających. Wraz z serią tych kabli, została zaprezentowana nowa, zaawansowana technologia Dual Micro Mono-Filament dla uzyskania jeszcze niższego efektu dielektrycznego. Przewód Valhalla został ostatecznie uzupełniony w roku 2003 przez kondycjoner sieciowy Thor oraz trzy inne  podobne systemy wyposażone w technologię mikro-włókien.

Valhalla z kolei dała początek serii kabli głośnikowych i interkonektów Norse, które przeniosły technologię Micro Mono-Filament w rejony bardziej przystępne cenowo. W międzyczasie, Nordost spróbował również swoich sił na rynku wysokiej jakości przewodów video, przedstawiając przewody Optix i Silver Screen.

Ale ostatnie osiągnięcia firmy są chyba najbardziej spektakularne. W 2007 roku Nordost zszokował branżę audio wprowadzając na rynek nowy flagowy produkt – Odin. Używając technologii Dual Micro Mono-Filament połączonych z nowym, rewolucyjnym ekranowaniem w interkonektach i przewodach zasilających Nordost otrzymał przewód tak kompletny i tak precyzyjnie wykonany jak nigdy dotąd. Żaden inny kabel nie był w stanie sprostać konkurencji Odina! 

Nigdy wcześniej żaden konkurent nie wydobywał tyle możliwości z urządzeń audio. Nigdy wcześniej nie zdawano sobie sprawy jak ważne dla reprodukcji dźwięku i obrazu są wysokiej jakości przewody. Nigdy wcześniej żadna firma nie włożyła tyle starań i badań, aby odkryć wszystkie tajemnice działania przewodów i stosować unikalne technologie w produktach z każdego przedziału cenowego. Nordost to firma oddana poszukiwaniu najlepszego dźwięku poprzez wdrażanie najnowocześniejszych technologii. Nordost is really making the connection!