Prestiżowy brytyjski magazyn „What Hi-Fi? Sound and Video” przyznał głośnikom Studio 140 Mk II najwyższe pięciogwiazdkowe odznaczenie.


WHFPismo już wcześniej doceniło ProAca i jego Studio 140 – poprzednika Mk II. Zwracało wówczas uwagę na hipnotyzujący dźwięk, przyznając, że głośniki „po prostu płyną wraz z muzyką, dostarczając doskonałej energii i głębi oraz takiego, jak trzeba uderzenia”. W podsumowaniu natomiast zaznaczono wyraźnie, że „chcąc zaimponować znajomym efekciarskimi kolumnami – kupuj co innego. Ale jeśli chcesz zaimponować przyjaciołom znakomitym brzmieniem – to są kolumny dla ciebie.”

 

Równie, jeśli nie bardziej entuzjastycznie „What Hi-Fi? Sound and Video” przyjęło Studio 140 Mk II. „ProAc czyni najlepszego jeszcze lepszym” – takim tytułem rozpoczyna się znakomita recenzja głośników.

Zgoda, Mk II nie wyróżnia się pod względem wyglądu. Obudowa jest bardzo prosta, regularna i pozbawiona wszelkich designerskich „udziwnień”. Ale czy kolumny mają zachwycać brzmieniem, czy designersko wyglądać? Ta „zwyczajna” obudowa odświeżonej 140-tki jest jednak niezwykle solidna, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość dźwięku, który się z niej wydobywa. Za ową solidność między innymi odpowiada zainstalowany u podstawy głośnika cokół, a całą masę kolumny podpierają duże nóżki. Całokształt dopełnia szeroki wybór wysokiej jakości naturalnych fornirów, spośród których czereśniowy stał się znakiem rozpoznawczym firmy.

Studio 140 Mk II

Ale dość już o wyglądzie, skupmy się na prawdziwej wartości Mk II – jakości brzmienia. Mk II ma zupełnie nowe, w stosunku do poprzednika,  jednostki napędowe i odwróconą zwrotnicę, która z nimi współgra. Kopułka tweetera, o średnicy 25mm, wykonana została z jedwabiu, a dwa 16,5 cm średnioniskotonowe głośniki korzystają ze wzmocnionej węglem membrany polipropylenowej. Głośnik ma wysoką czułość – 91dB/W/m – co pozwala uzyskać przyzwoity poziom głośności, nawet ze skromnym napędem wzmacniacza. Nie powinno więc nikogo dziwić, że Mk II potrzebuje trochę przestrzeni, aby prawdziwie odetchnąć. Powinien być odsunięty od ściany przynajmniej o pół metra oraz ustawiony pod odpowiednim kątem, który pomoże wyciągnąć z głośników najlepszej jakości brzmienie. Warto się trochę pogimnastykować przy ustawianiu tych głośników, bo efekt zrekompensuje – i to z nawiązką – cały wysiłek. Dlatego „jeśli posiadasz wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić te masywne kolumny wolnostojące, poważnie rekomendujemy przysłuchać się im dokładniej” – możemy przeczytać na koniec recenzji WHF. I trudno się z tym nie zgodzić – 5-u gwiazdek się po prostu nie rozdaje za darmo. Studio 140 Mk II solennie sobie na nie zapracował, między innym skalą brzmienia,  głębią basu oraz odpowiednią do danej muzyki dynamiką.

Więcej informacji o głośnikach Studio 140 Mk II znajdziesz TUTAJ

WHFMagazyn „What Hi-Fi? Sound and Video” istnieje już ponad 30 lat i jest liderem wśród pism poświęconych domowym systemom audio-wideo. Każde wydanie zawiera porównanie ponad pięćdziesięciu indywidualnych recenzji produktów oraz „Przewodnik Kupującego” z przeszło 1500 wynikami testów. Wieloletnie doświadczenie redaktorów oraz globalny zasięg czasopisma sprawiają, że „What Hi-Fi Sound and Video” cieszy się opinią eksperta. Ponad milion czytelników na całym świecie niezmiennie wysoko ceni jego niezależność oraz poziom doradztwa.