Hegel H390

H390 to unikatowa konstrukcja, która zapewnia niesamowitą jakość dźwięku i funkcje dotychczas zarezerwowane dla referencyjnych modeli z portfolio Hegel, ale przy zachowaniu niższej ceny. H390 w jednej obudowie integruje funkcje, które często wymagają zastosowania dwóch lub trzech urządzeń. To, co wyróżnia ten sieciowy wzmacniacz zintegrowany, to światowej klasy dźwięk, niesamowita moc, a także obsługa Apple AirPlay, Spotify i Roon.

Podczas rozpoczynającej się dzisiaj wystawy High End 2019 w Monachium debiutuje najnowszy sieciowy wzmacniacz zintegrowany Hegel H390. Projektanci ochrzcili urządzenie mianem „Robin Hood”, bowiem wykorzystuje ono wiele rozwiązań z referencyjnej konstrukcji H590, ale dzięki swojej niższej cenie jest łatwiej dostępny dla mniej zamożnych miłośników muzyki.

H390, będący następcą modelu H360, dzieli nową platformę z H190 i H590. Jest ona stabilniejsza niż dotychczas wykorzystywana, a także dużo potężniejsza. W efekcie najnowsza konstrukcja Norwegów nie tylko zapewnia wysoką jakość dźwięku i niesamowitą moc, ale też pozwala korzystać ze Spotify, Apple AirPlay i Roon. Ponadto ta wszechstronna platforma strumieniowa umożliwia aktualizowanie funkcji, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości H390 będzie można wzbogacić o obsługę AirPlay 2, Control4 SDDP, itd.

Hegel H390

Sercem H390 jest opatentowana sekcja wzmacniacza SoundEngine 2. Pod wieloma względami SoundEngine 2 działa podobnie do słuchawek z redukcją hałasu. Wewnętrzny komputer próbkuje sygnał docierający do wzmacniacza i porównuje go z sygnałem wyjściowym. Następnie komputer odejmuje różnicę (zniekształcenia) i dodaje ją do muzyki, ale w odwrotnej fazie. W efekcie, bez żadnego opóźnienia, SoundEngine eliminuje niemal wszystkie błędy generowane przez wzmacniacz, dostarczając użytkownikowi najbardziej naturalne brzmienie, jakie można uzyskać.

Urządzenie udostępnia również sekcję cyfrową, która podobnie jak analogowa, została zaprojektowana całkowicie od podstaw. Sekcja cyfrowa H390 jest wyjątkowa, ponieważ niezależnie od rodzaju sygnału lub wejścia, sygnał muzyczny pozostaje niezmieniony. Projektanci z firmy Hegel nazywają to przetwornikiem c/a „bit perfect”. Potwierdzeniem najwyższej jakości urządzenia są autorskie zegary cyfrowe, które śledzą częstotliwość próbkowania muzyki i dopasowują się, gdy wykryją plik w niskiej rozdzielczości. Rezultatem jest dużo naturalniejszy i „analogowy” dźwięk, a także niesamowita scena dźwiękowa i realizm brzmienia.

W porównaniu ze swoim poprzednikiem, H390 wyróżnia się całkowicie przeprojektowaną konstrukcją – nowe są m.in. wszystkie płytki drukowane, a zastosowany w urządzeniu przetwornik c/a jest zmodyfikowaną wersją układu stosowanego w H590.W efekcie najnowszy Hegel brzmi inaczej niż jego poprzednik. H390 gra płynniej, z większym autorytetem, zbliżając się dźwiękowo do poziomu dotychczas zarezerwowanego dla modelu H590. 

Hegel H390

Jedną z kluczowych nowości, jakie zastosowano w konstrukcji H390, jest powiązanie wszystkich wejść cyfrowych z układem DSP USB. Pozwala to na obsługę plików MQA i DSD poprzez złącze S/PDIF, a dodatkowo jeszcze bardziej redukuje jitter. Ponadto do specjalnych funkcji urządzenia należą m.in.: możliwość ustawienia początkowego i maksymalnego poziomu głośności, możliwość zaktualizowania oprogramowania i sterowania poprzez IP, a także możliwość skonfigurowania wszystkich wejść jako wejścia stałopoziomowe.

Wygodę użytkowania modelu H390 zwiększa funkcja USB Volume, którą można aktywować z poziomu menu. Dzięki niej głośnością wzmacniacza można sterować poprzez urządzenie podłączone do portu USB. Podobne rozwiązanie znajdziemy także w referencyjnym H590. Ponadto H390 wyróżnia się zwiększonym poziomem wzmocnienia na wyjściu liniowym. Chociaż wzmacniacze Hegel mają wysokie wzmocnienie, to część użytkowników sygnalizowała trudności ze zintegrowaniem tych urządzeń z niektórymi subwooferami. Dlatego też w swojej najnowszej konstrukcji projektanci zastosowali jeszcze wyższe wzmocnienie na wyjściu Pre.

Hegel H390

Hegel H390 może pochwalić się także doskonałymi parametrami technicznymi i szeroką gamą złączy. Urządzenie dostarcza moc 2 x 250 W przy obciążeniu 8 Ω i wyposażone jest w wejście BNC (1), cyfrowe wejście koncentryczne (1), cyfrowe wejścia optyczne (3), port USB, wejście sieciowe, a także parę wejść zbalansowanych XLR i dwie pary analogowych wejść RCA. Obsługiwane pasmo przenoszenia rozciąga się od 5 Hz do 180 kHz.