Aktualności

ELAC Alchemy – w drodze do idealnego dźwięku


ELAC Alchemy

Stworzona przez zespół projektowy ELAC-a, nowa seria Alchemy zapoczątkowuje kolejny rozdział w wykorzystywaniu najnowszych technologii. Tym samym linia ta dodaje kolejne zalety do nazwy słynącej z zapewniania wysokiej jakości dźwięku i wykonania, daleko wykraczających poza cenę urządzeń.

Nową serię Alchemy tworzą trzy modele: DDP-2, łączący w jednej eleganckiej obudowie przetwornik c/a, przedwzmacniacz i cyfrowy streamer, wzmacniacz mocy DPA-2 oraz przedwzmacniacz gramofonowy PPA-2. Każdy z tych komponentów udostępnia użytkownikom przemyślane funkcje i topologie oczekiwane przez wymagających audiofilów, m.in. dyskretną implementację zasilania, wzmocnienia i obróbki sygnału – wszystko po to, aby zapewnić najlepszy w swojej klasie dźwięk. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu ELAC-a w tworzeniu utytułowanych produktów analogowych i cyfrowych, seria Alchemy wyznacza nowy standard jakości w świecie audio klasy high-end.

U podstaw niesamowitych możliwości Alchemy leży perfekcyjna dbałość projektantów o jakość dźwięku. Kluczowymi elementami są specyfikacja i tolerancja, dlatego komponenty takie jak transformatory toroidalne zostały stworzone specjalnie z myślą o tej serii. Ponadto we wszystkich trzech modelach znajdziemy ramę ze stali narzędziowej rozciągającą się na szerokość urządzenia, a także frezowaną płytę czołową z aluminium.

ELAC Alchemy DDP-2

ELAC Alchemy DDP-2

Najwszechstronniejszą konstrukcją z nowej serii Alchemy jest model DDP-2, który pełni rolę przetwornika cyfrowo-analogowego, przedwzmacniacza i cyfrowego odtwarzacza strumieniowego. We wnętrzu urządzenia projektanci umieścili moduł Dual DAC 384 kHz/32 bity, pracujący w cyfrowo zbalansowanym trybie. DDP-2 obsługuje m.in. formaty DSD (aż do 4x) oraz MQA i pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 16 do 24 bitów oraz z 24 do 32 bitów. Z kolei konfigurowalny up-sampling umożliwia zwiększenie częstotliwości próbkowania do 384 kHz.

Wygodę użytkowania urządzenia zwiększa dostęp do powszechnie wykorzystywanej łączności bezprzewodowej Bluetooth, a także kompatybilność z AirPlay. Dzięki temu użytkownik może z łatwością odtwarzać swoją ulubioną muzykę wprost ze źródła wyposażonego w moduł Bluetooth, a także z urządzeń  Apple. Funkcjonalność DDP-2 zwiększają wbudowany Spotify Connect i obsługa Roon.

W sekcji przedwzmacniacza projektanci zastosowali cyfrowo kontrolowaną analogową regulację głośności. Sama obsługa urządzenia może odbywać się m.in. poprzez port Ethernet, który również wykorzystywany jest do aktualizacji oprogramowania, a konfigurację można przeprowadzać przy wykorzystaniu aplikacji na systemy iOS lub Android. Z myślą o miłośnikach kina domowego projektanci wzbogacili DDP-2 o tryb home-theater bypass.

ELAC Alchemy DPA-2

ELAC Alchemy DPA-2

W uzyskaniu referencyjnego poziomu dynamiki muzyki pomaga wzmacniacz mocy DPA-2. To zasługa konstrukcji urządzenia, łączącej układ Class A zbudowany w oparciu o tranzystory FET z liniowym zasilaniem wykorzystującym transformator toroidalny. Wyjściowa moc urządzenia nie tylko jest ogromna, lecz także łatwo konfigurowalna pod kątem potrzeb dowolnego systemu audio. Dostarczając 350 W na kanał w trybie stereo wzmacniacz Alchemy można z łatwością zmostkować, aby uzyskać 650 W w trybie mono, co jest wystarczającą wartością do wysterowania nawet najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych.

Funkcjonalność urządzenia zwiększa możliwość wyboru trybu wzmocnienia wysoki/niski, co ułatwia dopasowanie końcówki mocy do przedwzmacniacza. DPA-2 jest w pełni zbalansowaną konstrukcją od wejścia do wyjścia i wykorzystuje ultra-niskoszumowe regulatory napięcia. Stopień wyjściowy został stworzony w oparciu o układ PWM Class D. Wartość mocy wyjściowej prezentowana jest na czytelnym wyświetlaczu LCD. Z myślą o wymagających użytkownikach projektanci wzbogacili urządzenie o wejście wyzwalacza 12 V oraz tryb pass-through.

ELAC Alchemy PPA-2

ELAC Alchemy PPA-2

Alchemy PPA-2 to doskonale wyposażony przedwzmacniacz gramofonowy, który wykorzystuje w pełni analogowe stopnie wzmocnienia FET i korekcji EQ, aby przekształcić mikroskopijne rowki płyt winylowych w oszałamiająco realistyczną muzykę. Jednym z elementów wyróżniających urządzenie jest przydatny, choć dość rzadko stosowany filtr Rumble. Jego zadaniem jest eliminowanie sprzężenia akustycznego o charakterze dudniącym, powodowanym najniższymi częstotliwościami odtwarzanymi przez głośniki. 

Jak przystało na wysokiej klasy urządzenie, Alchemy PPA-2 jest zapewnia dostęp do szeregu użytecznych funkcji i rozwiązań. Użytkownik ma do dyspozycji m.in.  przełącznik trybu pracy Stereo lub Mono, i oczywiście przełącznik wzmocnienia MM lub MC dla każdego kanału. Obciążenie MC można płynnie regulować w zakresie od 5 do 999 omów. Niezwykle precyzyjna korekcja RIAA wykorzystuje metalizowane rezystory 0,1% i wyselekcjonowane kondensatory polistyrenowe 1% i metalizowane polipropylenowe.

Potwierdzeniem ekstremalnej dbałości o szczegóły jest zastosowanie ekranowanego wewnętrznie transformatora toroidalnego i liniowego zasilania, co pozwala zachować bardzo niskie pole promieniowania szumu. Ponadto zastosowany w urządzeniu mikrokontroler można całkowicie wyłączyć podczas normalnej pracy, aby wyeliminować jakikolwiek szum zegara. Podobnie jak pozostałe modele z nowej serii Alchemy, PPA-2 wyposażony jest w wejście wyzwalacza 12 V.


Przeczytaj także

Magico ACC - zaawansowany, 3-drożny (cztery głośniki) ...


Magico z dumą przedstawia nowy głośnik centralny ACC, który idealnie dopełnia niewiarygodne kolumny A3, tworząc wraz z nimi najwyższej jakości frontowy system nagłośnieniowy. ACC wykorzystuje zamkniętą, wzmocnioną obudowę z aluminium, berylową kopułkę wysokotonową, karbonową membranę z nanografenu, neodymowy układ napędowy i renomowaną zwrotnicę eliptyczną Magico.

Dowiedz się więcej

Magico ASUB – referencyjny subwoofer aktywny


Magico z dumą przedstawia nowy subwoofer ASUB, który rozszerza wymiar dźwięku A3, A1 i dowolnych innych głośników, dostarczając piorunująco mocny bas. ASUB wyposażony jest w odporną na rezonans aluminiową obudowę, ultrasztywną membranę aluminiową, wbudowany wzmacniacz, elektroniczną zwrotnicę i centrum sterowania DSP.

Dowiedz się więcej

Haydn Jubilee na jubileusz Vienna Acoustics


Vienna Acoustics, producent wysokiej klasy kolumn głośnikowych, świętuje swoje 30. urodziny. Specjalnie na tę okazję projektanci firmy stworzyli jubileuszowy głośnik Haydn Jubille. Ta wyjątkowa kolumna nawiązuje konstrukcyjnie do pierwotnej wersji modelu Haydn i jest formą podziękowania za zaufanie i wieloletnią współpracę.

Dowiedz się więcej

Magico A1 - referencyjnej jakości 2-drożna kolumna gło...


Opierając się na niesamowitym sukcesie modelu A3, Magico z dumą prezentuje nową podstawkową kolumnę głośnikową, która poszerza serię A. Model A1 wykorzystuje w pełni wzmocnioną obudowę z aluminium, berylową kopułkę wysokotonową, karbonową membranę z nanografenu oraz renomowaną zwrotnicę eliptyczną Magico i urzeczywistnia bezprecedensową wartość w swojej kategorii cenowej.

Dowiedz się więcej

Produkty

Serwis

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38

Media

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38