Aktualności

ELAC Alchemy – w drodze do idealnego dźwięku


ELAC Alchemy

Stworzona przez zespół projektowy ELAC-a, nowa seria Alchemy zapoczątkowuje kolejny rozdział w wykorzystywaniu najnowszych technologii. Tym samym linia ta dodaje kolejne zalety do nazwy słynącej z zapewniania wysokiej jakości dźwięku i wykonania, daleko wykraczających poza cenę urządzeń.

Nową serię Alchemy tworzą trzy modele: DDP-2, łączący w jednej eleganckiej obudowie przetwornik c/a, przedwzmacniacz i cyfrowy streamer, wzmacniacz mocy DPA-2 oraz przedwzmacniacz gramofonowy PPA-2. Każdy z tych komponentów udostępnia użytkownikom przemyślane funkcje i topologie oczekiwane przez wymagających audiofilów, m.in. dyskretną implementację zasilania, wzmocnienia i obróbki sygnału – wszystko po to, aby zapewnić najlepszy w swojej klasie dźwięk. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu ELAC-a w tworzeniu utytułowanych produktów analogowych i cyfrowych, seria Alchemy wyznacza nowy standard jakości w świecie audio klasy high-end.

U podstaw niesamowitych możliwości Alchemy leży perfekcyjna dbałość projektantów o jakość dźwięku. Kluczowymi elementami są specyfikacja i tolerancja, dlatego komponenty takie jak transformatory toroidalne zostały stworzone specjalnie z myślą o tej serii. Ponadto we wszystkich trzech modelach znajdziemy ramę ze stali narzędziowej rozciągającą się na szerokość urządzenia, a także frezowaną płytę czołową z aluminium.

ELAC Alchemy DDP-2

ELAC Alchemy DDP-2

Najwszechstronniejszą konstrukcją z nowej serii Alchemy jest model DDP-2, który pełni rolę przetwornika cyfrowo-analogowego, przedwzmacniacza i cyfrowego odtwarzacza strumieniowego. We wnętrzu urządzenia projektanci umieścili moduł Dual DAC 384 kHz/32 bity, pracujący w cyfrowo zbalansowanym trybie. DDP-2 obsługuje m.in. formaty DSD (aż do 4x) oraz MQA i pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 16 do 24 bitów oraz z 24 do 32 bitów. Z kolei konfigurowalny up-sampling umożliwia zwiększenie częstotliwości próbkowania do 384 kHz.

Wygodę użytkowania urządzenia zwiększa dostęp do powszechnie wykorzystywanej łączności bezprzewodowej Bluetooth, a także kompatybilność z AirPlay. Dzięki temu użytkownik może z łatwością odtwarzać swoją ulubioną muzykę wprost ze źródła wyposażonego w moduł Bluetooth, a także z urządzeń  Apple. Funkcjonalność DDP-2 zwiększają wbudowany Spotify Connect i obsługa Roon.

W sekcji przedwzmacniacza projektanci zastosowali cyfrowo kontrolowaną analogową regulację głośności. Sama obsługa urządzenia może odbywać się m.in. poprzez port Ethernet, który również wykorzystywany jest do aktualizacji oprogramowania, a konfigurację można przeprowadzać przy wykorzystaniu aplikacji na systemy iOS lub Android. Z myślą o miłośnikach kina domowego projektanci wzbogacili DDP-2 o tryb home-theater bypass.

ELAC Alchemy DPA-2

ELAC Alchemy DPA-2

W uzyskaniu referencyjnego poziomu dynamiki muzyki pomaga wzmacniacz mocy DPA-2. To zasługa konstrukcji urządzenia, łączącej układ Class A zbudowany w oparciu o tranzystory FET z liniowym zasilaniem wykorzystującym transformator toroidalny. Wyjściowa moc urządzenia nie tylko jest ogromna, lecz także łatwo konfigurowalna pod kątem potrzeb dowolnego systemu audio. Dostarczając 350 W na kanał w trybie stereo wzmacniacz Alchemy można z łatwością zmostkować, aby uzyskać 650 W w trybie mono, co jest wystarczającą wartością do wysterowania nawet najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych.

Funkcjonalność urządzenia zwiększa możliwość wyboru trybu wzmocnienia wysoki/niski, co ułatwia dopasowanie końcówki mocy do przedwzmacniacza. DPA-2 jest w pełni zbalansowaną konstrukcją od wejścia do wyjścia i wykorzystuje ultra-niskoszumowe regulatory napięcia. Stopień wyjściowy został stworzony w oparciu o układ PWM Class D. Wartość mocy wyjściowej prezentowana jest na czytelnym wyświetlaczu LCD. Z myślą o wymagających użytkownikach projektanci wzbogacili urządzenie o wejście wyzwalacza 12 V oraz tryb pass-through.

ELAC Alchemy PPA-2

ELAC Alchemy PPA-2

Alchemy PPA-2 to doskonale wyposażony przedwzmacniacz gramofonowy, który wykorzystuje w pełni analogowe stopnie wzmocnienia FET i korekcji EQ, aby przekształcić mikroskopijne rowki płyt winylowych w oszałamiająco realistyczną muzykę. Jednym z elementów wyróżniających urządzenie jest przydatny, choć dość rzadko stosowany filtr Rumble. Jego zadaniem jest eliminowanie sprzężenia akustycznego o charakterze dudniącym, powodowanym najniższymi częstotliwościami odtwarzanymi przez głośniki. 

Jak przystało na wysokiej klasy urządzenie, Alchemy PPA-2 jest zapewnia dostęp do szeregu użytecznych funkcji i rozwiązań. Użytkownik ma do dyspozycji m.in.  przełącznik trybu pracy Stereo lub Mono, i oczywiście przełącznik wzmocnienia MM lub MC dla każdego kanału. Obciążenie MC można płynnie regulować w zakresie od 5 do 999 omów. Niezwykle precyzyjna korekcja RIAA wykorzystuje metalizowane rezystory 0,1% i wyselekcjonowane kondensatory polistyrenowe 1% i metalizowane polipropylenowe.

Potwierdzeniem ekstremalnej dbałości o szczegóły jest zastosowanie ekranowanego wewnętrznie transformatora toroidalnego i liniowego zasilania, co pozwala zachować bardzo niskie pole promieniowania szumu. Ponadto zastosowany w urządzeniu mikrokontroler można całkowicie wyłączyć podczas normalnej pracy, aby wyeliminować jakikolwiek szum zegara. Podobnie jak pozostałe modele z nowej serii Alchemy, PPA-2 wyposażony jest w wejście wyzwalacza 12 V.


Przeczytaj także

Nagrody EISA dla produktów firm Bowers & Wilkins, ELAC...


EISA (European Imaging and Sound Association), elitarne stowarzyszenie zrzeszające wiodące magazyny zajmujące się szeroko pojętym sprzętem audio-wideo i multimediami, już po raz 23. przyznało prestiżowe nagrody EISA Awards. Wśród tegorocznych laureatów znalazły się urządzenia z portfolio firm: Bowers & Wilkins, ELAC, Hegel, IsoAcoustics, Isotek, NAD i Rotel.

Dowiedz się więcej

Nowy w mieście – głośnik bezprzewodowy Vifa City


Vifa rozszerza swoją gamę produktową o ultraprzenośny głośnik bezprzewodowy City. Mieszcząca się w dłoni konstrukcja, wykonana z wysokiej jakości materiałów, wykorzystuje nowoczesne rozwiązania techniczne, m.in. łączność Bluetooth 4.0 oraz NFC, i dostarcza wysokiej jakości dźwięk, będący efektem zastosowania zaawansowanych przetworników Vifa.

Dowiedz się więcej

Audio Pro – skandynawska szkoła dźwięku


Już od ponad 40 lat Audio Pro, szwedzki producent wysokiej klasy głośników, udowadnia, że o jakości dźwięku niekoniecznie decyduje rozmiar urządzenia. Mimo kompaktowych rozmiarów, którymi charakteryzuje się większość konstrukcji tej marki, modele Audio Pro zachwycają swoim brzmieniem, czego potwierdzeniem są liczne nagrody przyznawane przez profesjonalistów i prestiżowe redakcje z całego świata. Teraz, dzięki firmie Audio Klan, ta skandynawska jakość jest jeszcze łatwiej dostępna także w Polsce.

Dowiedz się więcej

Produkty

Serwis

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38

Media

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38