Pierwsza seria głośników Debut firmy ELAC pojawiła się na rynku ok. trzy lata temu. Teraz tryumfy święci linia Debut 2.0, w której podstawowym modelem jest podstawkowy głośnik Debut B5.2. I właśnie ta konstrukcja broniła honoru firmy w teście przeprowadzonym przez redakcję magazynu „What Hi-Fi?” Jak się okazuje, uczyniła to w doskonały sposób, czego potwierdzeniem jest uzyskanie najwyższej noty – pięciu gwiazdek.

Pięć gwiazdek dla ELAC-ów Debut B5.2 w teście „What Hi-Fi?”

Już na wstępie recenzent podkreśla, że kolumny głośnikowe Debut B5.2 są doskonałym produktem w odniesieniu do ceny zakupu. Nieznacznie zmienione wymiary obudowy w stosunku do poprzednika nadały najnowszej konstrukcji nowocześniejszy wygląd. Zmiany objęły również przetwornik średnio-/niskotonowy, który został całkowicie przeprojektowany. Membrana głośnika wykonana jest z nowej mieszanki włókien aramidowych. Jednostka niskotonowa współpracuje z układem bas-refleks, którego wylot teraz umieszczony jest na przedniej ściance. Całości dopełniają udoskonalony tweeter i sztywniejsza, wzmocniona obudowa z MDF-u.

Pięć gwiazdek dla ELAC-ów Debut B5.2 w teście „What Hi-Fi?”

Atutem kolumn Debut B5.2 jest łatwość ich ustawienia. Choć idealnie pracują po umieszczeniu ich na sztywnych stojakach, to nawet przy zastosowaniu innych rozwiązań przy niewielkiej ilości pracy można uzyskać bardzo dobre efekty. Dużym udogodnieniem jest także to, że najmniejsze Debuty nie są szczególnie wymagające w odniesieniu do ustawienia głośników w kierunku pozycji odsłuchowej. W połączeniu z odpowiednio dobraną elektroniką model ten potwierdza, że jest wyjątkową konstrukcją.

Podczas odtwarzania muzyki model Debut B5.2 bez problemu radzi sobie z odwzorowaniem mnogości instrumentów i złożonych rytmów. „To ekspresyjni artyści, którzy dostarczają dźwięk z precyzją i spójnością, co jest rzadkością na tym poziomie” – podkreśla recenzent i również dodaje: „Słuchaliśmy wszystkiego od rzadkiej elektroniki „Broken Politics” Neneh Cherry do „Take Five” Dave’a Brubecka i do każdego nagrania podchodzą spokojnie. Mają dynamiczną ekspresję, detaliczną rozdzielczość oraz tonalne wyrafinowanie, aby sobie ze wszystkim poradzić i jednocześnie mają wystarczającą wszechstronność w odniesieniu do możliwości, aby stać się jeszcze lepszymi po udoskonaleniu reszty systemu”.

Cały test dostępny jest na stronie internetowej: https://www.whathifi.com/reviews/elac-debut-b52. Zapraszamy do lektury.