Aktualności

Rotel oddaje cześć prezentując efekt współpracy z Kenem Ishiwatą w dziedzinie inżynierii akustycznej


Rotel zapowiada wprowadzenie specjalnej edycji dwóch niezwykle popularnych modeli ze swojej gamy produktowej, wzmacniacza zintegrowanego A11 i odtwarzacza płyt kompaktowych CD11, z których każdy został wzbogacony specjalnym emblematem Tribute dla uczczenia współpracy firmy z nieżyjącą już legendą świata audio, Kenem Ishiwatą.

Rotel A11 Tribute i CD11 Tribute

Ken był powszechnie ceniony w branży hi-fi za swoją niesamowitą umiejętność identyfikowania najbardziej wartościowych produktów, idealnie nadających się do modyfikacji, a następnie definiowanie referencji muzycznych oraz sugerowanie inżynierom zmian komponentów, pozwalających wynieść jakość konstrukcji na jeszcze wyższe poziomy — często przy jedynie niewielkim wzroście ceny produktu.

Opisując współpracę Daren Orth, główny technolog w firmie Rotel, powiedział: „Pozostając razem z Kenem w branży przez podobny czas, przez lata obracaliśmy się w tych samych kręgach audiofilskich, takich jak np. rodzina Tachikawa w Japonii — założyciele i właściciele Rotela. Można było odczuć wzajemny szacunek dla talentu i pozycji rynkowej, a nawet długą chęć współpracy, ale taka szansa nigdy się nie nadarzyła. Okazja pojawiła się wreszcie późnym latem ubiegłego roku, kiedy to rozpoczęły się wstępne rozmowy, a projekt stał się rzeczywistością we wrześniu. Cały zespół inżynierów był zachwycony, że w końcu ma okazję pracować z Kenem”.

Podjęto wspólną decyzję, aby skupić się na A11 i CD11 — produktach, które Ken już znał i które zdążyły odnieść sukces potwierdzony licznymi nagrodami, zwłaszcza A11, który zdobył prestiżowy tytuł BEST BUY AMPLIFIER EISA 2019-2020.

Zespół uważał, że pracujący w klasie AB wzmacniacz zintegrowany A11 o mocy 50 W na kanał oraz odtwarzacz płyt kompaktowych CD11 stanowią idealną podstawę do dalszych prac, bowiem już były doskonałymi produktami i można było przekształcić je w coś wyjątkowego.

Ken przeprowadził wstępną ocenę i uzgodnił z zespołem inżynierów Rotela nową specyfikację. Pierwsze prototypy zostały stworzone przez Kena i jego własne wieloletnie kontakty w dziedzinie inżynierii akustycznej, z ostateczną specyfikacją uzgodnioną z zespołem Rotela.

Rotel A11 Tribute + CD11 Tribute

W przypadku wzmacniacza A11 zostały wybrane specjalnie udoskonalone komponenty, aby zapewnić wyższą jakość w całym torze sygnałowym. W stopniu wzmacniacza zmieniono wszystkie 10 kondensatorów i dwa rezystory.

W sekcji przedwzmacniacza ulepszono sześć kondensatorów, które stanowią ponad połowę komponentów toru sygnałowego. Udoskonalono również wszystkie sześć kondensatorów w stopniu wzmocnienia.

Projektanci wzbogacili mechaniczne chassis A11 o niestandardowe materiały tłumiące, aby zredukować „dzwonienie” i jeszcze skuteczniej odizolować i wytłumić wszelkie wibracje wewnątrz urządzenia.

W odtwarzaczu CD11 wymieniono osiem kondensatorów i jeden rezystor w układzie przetwornika cyfrowo-analogowego, z kolei w sekcji zasilania na jeszcze lepsze komponenty wymieniono wszystkie dziewięć kondensatorów.

Rotel A11 Tribute

Ponownie wiele uwagi poświęcono wytłumieniu wewnętrznych wibracji za pomocą specjalnego materiału tłumiącego dodanego do górnej płyty, co miało pozwolić wyeliminować drgania i „dzwonienie”. Dalsze modyfikacje objęły mechaniczne i elektryczne uziemienie odtwarzacza CD.

Po uzgodnieniu zmian i przejęciu nadzoru nad stworzeniem pierwszych prototypów Ken, niestety, zmarł w listopadzie 2019 r., jeszcze zanim projekt został ukończony.

Ale niektórzy wieloletni partnerzy i współpracownicy Kena z branży, w tym jego przyjaciel Karl-Heinz Fink, sami zaoferowali swoją pomoc w kontynuowaniu współpracy z zespołem Rotela, aby ukończyć produkt i spełnić oryginalną wizję Kena.

W rezultacie A11 Tribute i CD11 Tribute zapewniają wyższą rozdzielczość i detaliczność przy jednoczesnym zagwarantowaniu jeszcze muzykalniejszego obrazu audio z udoskonalonym rytmem i timingiem.

Udoskonalone modele A11 Tribute i CD11 Tribute są już gotowe do debiutu i noszą specjalne emblematy Tribute na cześć i jako hołd dla człowieka, którego cała pasja do muzyki była impulsem, który ją urzeczywistnił.


Przeczytaj także

Logowanie do serwisu Tidal po aktualizacji aplikacji M...


Tidal wdraża nowy system logowania się do swojego serwisu i w związku z tym wszyscy użytkownicy urządzeń z rodziny Yamaha MusicCast, którzy obecnie zalogowani są do serwisu, zostaną automatycznie wylogowani. Aby móc korzystać z dostępu do serwisu po wprowadzeniu nowego systemu, trzeba zaktualizować nie tylko samo urządzenie Yamahy, lecz także aplikację MusicCast.

Dowiedz się więcej

House of Marley Get Together Duo – wszechstronne i bez...


Za pośrednictwem modelu Get Together Duo firma House of Marley stworzyła niezwykle uniwersalny zestaw głośników bezprzewodowych – mogą one pracować solo, tworzyć prawdziwie bezprzewodową parę stereo, bezprzewodowo współpracować z gramofonem Stir It Up Wireless lub odtwarzać dźwięk z dowolnego innego źródła.

Dowiedz się więcej

Produkty

Serwis

tel.: +48 22 777 99 25

Media

tel.: +48 22 777 99 09