Aktualności

TEAC TN-4D – powiew świeżości w świecie gramofonów


TEAC TN-4D

TEAC poszerza swoją ofertę gramofonów o całkowicie nowy model z napędem bezpośrednim. TN-4D wyróżnia się elegancką stylistyką i niską obudową, której zaprojektowanie umożliwił nowo opracowany silnik bezszczotkowy.

Już od wielu lat TEAC udowadnia, że jest bardzo mocnym graczem wśród producentów gramofonów. W portfolio firmy znalazło się wiele nowatorskich konstrukcji i jak pokazuje najnowszy model TN-4D, TEAC wciąż nie powiedział ostatniego słowa.

Znakiem rozpoznawczym TN-4D jest bezszczotkowy silnik prądu stałego (z układem sprzężenia zwrotnego), do stabilizacji obrotów wykorzystujący rezonator kwarcowy. Korzyścią płynącą z zastosowania rezonatora jest także ograniczenie zjawiska skokowego momentu obrotowego, co również pomaga uzyskać większą płynność pracy. Wspomniane zjawisko powstaje przy wchodzeniu kolejnych nabiegunników wirnika lub stojana w pole magnetyczne magnesu stałego. Nowo opracowany, płaski silnik pozwolił projektantom TEAC-a stworzyć plintę o niezwykle niskim profilu, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność stylistyczną TN-4D w porównaniu z obudowami spotykanymi w większości gramofonów z napędem bezpośrednim.

TEAC TN-4D

Oprócz silnika całkowicie nową konstrukcją jest również ramię. Element ten opracowany został przy współpracy z SAEC Corporation, znanego na świecie producenta high-endowych ramion i oparty na łożyskach ostrzowych. Dzięki temu ramię umożliwia uzyskanie szczegółowego, niezwykle rozdzielczego dźwięku, którego ramiona z konwencjonalnymi łożyskami nie potrafią zagwarantować. W przeciwieństwie do obudowy ramienia z konwencjonalnymi łożyskami wszelkie drobne ruchy pionowe odczytywane przez ramię rzeczywiście pomagają uzyskać bardziej dynamiczny dźwięk, wyróżniający się niesamowitą rozdzielczością.

Aby wydobyć muzykę z płyt winylowych, TN-4D wyposażony jest w niezwykle cenioną wkładkę Oyster MM firmy Sumiko – legendarnego amerykańskiego producenta wkładek. Pożądana za swoją wrodzoną muzykalność, wkładka mocowana jest do ramienia już w fabryce, co sprawia, że gramofon staje się urządzeniem typu „plug-and-play”. Ponadto ramię w kształcie litery S wykorzystuje uniwersalne mocowanie główki, co pozwala użytkownikom na szybką i łatwą wymianę wkładki/główki, i obsługuje szeroki zakres wagowy wkładek (14-23 g). Dzięki temu użytkownicy mogą modyfikować jakość dźwięku, eksperymentując z różnymi wkładkami, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Ramię wyposażone jest w przeciwwagę, umożliwiającą precyzyjną regulację siły nacisku, oraz mechanizm antyskatingu.

TEAC TN-4D

Funkcjonalność gramofonu zwiększa starannie zaprojektowany przedwzmacniacz gramofonowy, który pozwala podłączyć urządzenie wprost do wejść liniowych dowolnego systemu hi-fi. Wysokiej jakości wzmacniacz operacyjny NJM8080, specjalnie zaprojektowany przez New Japan Radio Corporation z myślą o systemach hi-fi, wykorzystywany jest do przekazywania najdrobniejszych szczegółów muzycznych, bez utraty jakości.

Ponadto, na tylnej ściance TN-4D projektanci umieścili port USB, umożliwiający archiwizowanie analogowej kolekcji wprost na komputerze PC/Mac. Po zapisaniu winyli w cyfrowej postaci z łatwością można ich słuchać nawet poza domem, korzystając ze smartfona/przenośnego odtwarzacza audio lub w samochodzie – wystarczy nagrać muzykę na płycie CD lub przenieść ją na kartę pamięci. Aby zapewnić najwyższą możliwą jakość sygnału projektanci wykorzystali również pozłacane złącza wyjściowe Phono/Line, chroniąc analogowe sygnały audio przed utratą jakości w wyniku utleniania metalu.

TN-4D obsługuje prędkości 33 1/3 i 45 obr./min., dzięki czemu pozwala odtwarzać płyty LP i EP. Nacisk na inżynieryjną jakość widoczny jest m.in. w pokrętle sterującym odtwarzaniem (start/wybór prędkości), wykonanym z obrabianego aluminium. W zachowaniu stabilności prędkości obrotowej, oprócz nowo opracowanego silnika, pomaga także odlewany z aluminium talerz, wyróżniający się wysoką bezwładnością.

Cała konstrukcja TEAC-a TN-4D spoczywa na nóżkach, które skutecznie odizolowują gramofon od podłoża. Nóżki składają się z obrabianej maszynowo osłony aluminiowej pokrytej gumowym amortyzatorem, który mocowany jest do plinty z MDF-u. Dzięki swojej doskonale izolującej charakterystyce TN-4D pozostaje niezwykle odporny na akustyczne sprzężenie zwrotne.


Przeczytaj także

Logowanie do serwisu Tidal po aktualizacji aplikacji M...


Tidal wdraża nowy system logowania się do swojego serwisu i w związku z tym wszyscy użytkownicy urządzeń z rodziny Yamaha MusicCast, którzy obecnie zalogowani są do serwisu, zostaną automatycznie wylogowani. Aby móc korzystać z dostępu do serwisu po wprowadzeniu nowego systemu, trzeba zaktualizować nie tylko samo urządzenie Yamahy, lecz także aplikację MusicCast.

Dowiedz się więcej

House of Marley Get Together Duo – wszechstronne i bez...


Za pośrednictwem modelu Get Together Duo firma House of Marley stworzyła niezwykle uniwersalny zestaw głośników bezprzewodowych – mogą one pracować solo, tworzyć prawdziwie bezprzewodową parę stereo, bezprzewodowo współpracować z gramofonem Stir It Up Wireless lub odtwarzać dźwięk z dowolnego innego źródła.

Dowiedz się więcej

Produkty

Serwis

tel.: +48 22 777 99 25

Media

tel.: +48 22 777 99 09