Thorens ponad 40 lat temu stworzył rewolucyjne jak na tamte czasy modele SoundWall HP 360 i HP 380. Te wyjątkowe kolumny w wielu aspektach nadal są idealne dla współczesnych systemów stereo, w związku z czym ten renomowany europejski producent postanowił przeprojektować je od nowa. Efektem tych działań jest model SoundWall HP 600 o wyjątkowym designie, który swoją światową premierę miał podczas targów High End 2023 w Monachium.

Thorens SoundWall HP600

Thorens w nowym modelu SoundWall Hp 600 nawiązuje do pierwowzorów z lat 80. XX wieku. Model ten emituje dźwięk z podobną skutecznością do przodu i do tyłu, jednocześnie zapewniając dokładniejsze ukierunkowanie odtwarzanego sygnału w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji.  

Ze względu na swoją dipolową konstrukcję, kolumny SoundWall HP 600 oddziałują z akustyką pomieszczenia w bardziej przewidywalny i efektywny sposób we wszystkich zakresach częstotliwości. Dzisiaj ma to jeszcze większe znaczenie niż 40 lat temu, ze względu na powszechne występowanie rozległych, otwartych przestrzeni mieszkalnych, twardych podłóg, szklanych powierzchni i nowoczesnych mebli, które tworzą niekorzystne środowisko akustyczne dla dźwięku odtwarzanego z kolumn głośnikowych. Nowy model SoundWall HP 600 doskonale radzi sobie nawet w takich warunkach. Zapewnia wielowymiarowy, elastyczny bas i wysoką dynamikę, bez żadnych kompromisów.

Otwarta obudowa

SoundWall HP 600 jest trójdrożną kolumną głośnikową, która została zaprojektowana w oparciu o koncepcję obudowy otwartej – podobnie jak to miało miejsce w przypadku jego znanego poprzednika. Wszystkie przetworniki niskotonowe i średniotonowe są umieszczone na płaskiej "ścianie" i nie mają tylnej obudowy ani materiału tłumiącego. Takie rozwiązanie jest doceniane ze względu na swoją dynamiczną i precyzyjną charakterystykę dźwięku.

Thorens SoundWall HP600

O najdrobniejsze detale zadbał konstruktor Joachim Gerhard. Jego długoletnie doświadczenie w tworzeniu kolumn klasy hi-end dla wielu renomowanych marek pomogło mu w uzyskaniu odpowiedniego brzmienia. Niezwykle istotna była również jakość zastosowanych przetworników elektroakustycznych, która 40 lat temu, podczas tworzenia pierwszych wersji z serii SoundWall, była nieosiągalna.

Emocjonujący bas

W przypadku otwartej obudowy głównym wyzwaniem jest bas. W latach 80. ubiegłego wieku modele z serii SoundWall miały 15 przetworników niskotonowych na kanał stereo, co zapewniało przyzwoity, ale nie oszałamiający bas. W nowym modelu SoundWall HP 600 jest ich „tylko” 12, ale są one nieco większe i poświęcone basowi (pojedyncza kolumna). Dzięki odpowiedniej konfiguracji głośnik ten osiąga wysoką wydajność i generuje głębokie niskie tony łatwo sięgające 40 Hz. Dzięki tym cechom SoundWall HP 600 tworzy imponującą „ścianę dźwięku", idealną do odtwarzania praktycznie każdego gatunku muzyki.

Swobodny dźwięk

Thorens SoundWall HP600

W górnej części kolumny SoundWall HP 600 umieszczone są dwa tweetery, które znajdują się po obu stronach dwóch przetworników średniotonowych. Głośniki wysokotonowe działają w układzie „back-to-back", co pozwoliło zachować dipolowy charakter dźwięku we wszystkich częstotliwościach. Efektem jest swobodny, otwarty dźwięk o bardzo precyzyjnym odwzorowaniu. Umieszczenie przetworników zgodnie z zasadą d'Appolito zapewnia również odpowiednie skupienie energii w średnich i wysokich częstotliwościach.

Elegancka konstrukcja

Dzięki zastosowaniu dwunastu 15 cm przetworników niskotonowych, dwóch przetworników średniotonowych i dwóch przetworników wysokotonowych na każdą kolumnę, model SoundWall HP 600 nie tylko doskonale brzmi, ale także prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Ze względu na swoją niewielką głębokość i materiały użyte do produkcji kolumna SoundWall HP600 doskonale komponuje się z różnorodnymi stylami wnętrz. Co ciekawe, dzięki swojej skuteczności i impedancji, nie potrzeba potężnych wzmacniaczy do napędzania głośników Thorensa.