Aktualności

Nowy klasyk – ELAC Carina


ELAC Carina FS247.4

Prosta, a jednocześnie uderzająca stylistyka, imponujący dźwięk – nowa seria Carina wprowadza do świata głośników powiew wizualnej świeżości, podkreślając wyśmienitą jakość brzmienia uzyskaną dzięki szczegółowemu dopracowaniu konstrukcji. Efekt? Już w chwili debiutu linia Carina staje się nowym klasykiem w gamie produktowej ELAC-a.

Przez wiele lat kolumny głośnikowe ELAC-a były stawiane za wzór pod względem naturalności brzmienia i muzykalności, co w dużej mierze było zasługą zastosowania unikatowych rozwiązań, m.in. przetwornika wysokotonowego JET, który stał się znakiem rozpoznawczym niemieckiego producenta. Kontynuując tradycję projektowania konstrukcji opartych na tym rewolucyjnym głośniku, ELAC wprowadza serię Carina, która już w chwili swojego debiutu staje się nowym klasykiem w gamie producenta.

ELAC Carina BS243.4

Całą serię tworzą trzy modele – podstawkowy Carina BS243.4, wolnostojący Carina FS247.4 i głośnik centralny Carina CC241.4 – które zostały opracowane w oparciu o utytułowaną serię 240. Elementem spinającym te wszystkie konstrukcje jest wspomniany już wstęgowy przetwornik wysokotonowy JET, gwarantujący niesamowitą czystość, dynamikę i moc. Zapewniając wysokiej rozdzielczości dźwięk głośnik JET zachwyca błyskawiczną reakcją i szerokim zakresem dynamiki przy zachowaniu minimalnych zniekształceń i szerszego pasma przenoszenia. Wszystkie te cechy sprawiają, że JET jest jednym z najbardziej legendarnych głośników wysokotonowych, który zdobył wiele międzynarodowych nagród.

Kolejnym wspólnym elementem dla wszystkich kolumn głośnikowych Carina jest nowo opracowany przetwornik nisko/średniotonowy, wyposażony w aluminiową membranę o złożonej krzywiźnie. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie kontroli breakup’u i przesunięcie tego zjawiska daleko poza zakres pracy głośnika. Cewka o dużej średnicy i ponadwymiarowy magnes pozwalają uzyskać niesamowicie dużą moc i niezwykłą dynamikę niskich tonów. Aby zagwarantować płynne przejście pomiędzy głośnikami nisko/średniotonowym i wysokotonowym JET projektanci zastosowali wyrafinowaną, wieloelementową zwrotnicę.

ELAC Carina CC241.4

Z myślą o dźwiękowych purystach ELAC zadbał również o takie detale, jak szum generowany podczas pracy układu wentylacyjnego. Wszystkie modele z serii Carina wykorzystują układ bas-refleks, ale w przypadku dwóch, tj. BS243.4 i FS247.4, wylot tunelu umieszczony został w podstawie obudów kolumn głośnikowych. Rozwiązanie to nie tylko minimalizuje szum, lecz także zwiększa elastyczność podczas rozstawiania głośników – te bowiem można ustawić nawet przy samej ścianie lub w rogu pomieszczenia. Głośnik centralny wykorzystuje tradycyjny układ, w którym wylot dwóch tuneli obecnych w CC241.4 umieszczony jest na tylnej ściance.

Najmniejszym głośnikiem z nowej serii ELAC-a jest podstawkowy Carina BS243.4. To 2-drożna konstrukcja z obudową typu bas-refleks, w której pracuje przetwornik wysokotonowy JET oraz 133-milimetrowa jednostka nisko/średniotonowa. Wolnostojąca kolumna głośnikowa Carina FS247.4 jest flagowym modelem serii. Także i w tym przypadku inżynierowie pozostali wierni wentylowanej obudowie, ale zastosowali  2,5-drożną konstrukcję z przetwornikiem JET i dwoma 133-milimetrowymi jednostkami. Taką samą ilość przetworników wykorzystuje również głośnik centralny, który jako jedyny ma 3-drożną konstrukcję.


Przeczytaj także

Logowanie do serwisu Tidal po aktualizacji aplikacji M...


Tidal wdraża nowy system logowania się do swojego serwisu i w związku z tym wszyscy użytkownicy urządzeń z rodziny Yamaha MusicCast, którzy obecnie zalogowani są do serwisu, zostaną automatycznie wylogowani. Aby móc korzystać z dostępu do serwisu po wprowadzeniu nowego systemu, trzeba zaktualizować nie tylko samo urządzenie Yamahy, lecz także aplikację MusicCast.

Dowiedz się więcej

House of Marley Get Together Duo – wszechstronne i bez...


Za pośrednictwem modelu Get Together Duo firma House of Marley stworzyła niezwykle uniwersalny zestaw głośników bezprzewodowych – mogą one pracować solo, tworzyć prawdziwie bezprzewodową parę stereo, bezprzewodowo współpracować z gramofonem Stir It Up Wireless lub odtwarzać dźwięk z dowolnego innego źródła.

Dowiedz się więcej

Produkty

Serwis

tel.: +48 22 777 99 25

Media

tel.: +48 22 777 99 09