Bowers & Wilkins obchodzi w tym roku 30-lecie wprowadzenia na rynek wysokiej klasy kolumny głośnikowej Nautilus. Model ten jest wytwarzany ręcznie na zamówienie w fabryce producenta zlokalizowanej w Worthing w Wielkiej Brytanii. W celu upamiętnienia tej szczególnej, perłowej rocznicy, Brytyjczycy stworzyli wyjątkową parę głośników Nautilus, które zostały pokryte efektownym lakierem Abalone Pearl.

Bowers & Wilkins Nautilus

Przełomowy projekt

Nawet około 30 lat po wprowadzeniu kolumny na rynek, Nautilus nadal pozostaje najbardziej efektownym wizualnie głośnikiem, co jest potwierdzeniem przełomowej wizji Johna Bowersa – założyciela firmy, który zainicjował projekt Nautilus na krótko przed swoją śmiercią – oraz Laurence’a Dickiego, głównego inżyniera brytyjskiej marki, który ostatecznie odpowiadał za realizację tego projektu.

Celem było „stworzenie głośnika, który nie będzie brzmiał tak jak głośnik” i choć idea projektu kolumny Nautilus była prosta, to stanowiła ogromne wyzwanie. Pięcioletni projekt stanowił przykład, jak wiele negatywnych cech obudowy głośnika można wyeliminować dzięki innowacyjnemu podejściu i szerokiemu zakresowi wymagań, ale bez ograniczeń czasowych i kosztowych.

Rewolucyjne osiągnięcie

W efekcie inżynierowie i projektanci Bowers & Wilkins stworzyli rewolucyjne osiągnięcie – koncepcję wykładniczo zwężającej się tuby, która przyniosła im Nagrodę Królowej (Queen’s Award) za innowacyjność. Tuba Nautilusa okazała się tylko jednym z wielu przełomowych rozwiązań opracowanych w ramach projektu Nautilus, które wpłynęły na przyszłe projekty produktów firmy Bowers & Wilkins. Razem z modelem 801, Nautilus był kluczowym elementem, który pomógł Bowers & Wilkins zbudować swoją pozycję jako wiodącej marki audio na świecie, szczególnie w oczach profesjonalistów z branży muzycznej.

Bowers & Wilkins Nautilus

Ręczna produkcja

Mimo upływu 30 lat od debiutu Nautilusa, wciąż jest on produkowany w taki sam sposób, co oznacza, że budowa tego modelu to żmudny, ręczny proces. Ponad tydzień zajmuje skonstruowanie jednej obudowy głośnika – jeszcze przed szlifowaniem, malowaniem czy polerowaniem. Nic dziwnego zatem, że popyt na kolumny Nautilus przewyższał podaż w ciągu 30 lat istnienia tego modelu. Obecnie oczekiwanie na nowy zestaw głośnikowy Nautilus wynosi około 14 miesięcy.

Nowe perłowe wykończenie

Nautilus jest niezrównanym przykładem nietuzinkowego myślenia i innowacyjnego projektowania w branży audio. Jego wyjątkowy wygląd i dźwięk pozostają niepowtarzalne do dziś. Jubileuszowe wykończenie Abalone Pearl stanowi doskonałą celebrację jednego z najbardziej legendarnych głośników, jakie kiedykolwiek powstały.

Bowers & Wilkins Nautilus

Chociaż jesteśmy nieustannie zaangażowani w rozwój przyszłości wysokiej jakości dźwięku we wszystkich naszych produktach, to jednak Nautilus pozostaje dla nas wszystkich najważniejszy. Bez wahania prezentuje wszystko to, co jest wyjątkowe w Bowers & Wilkins i naszym bezkompromisowym podejściu do tworzenia najlepiej brzmiących i najpiękniej zaprojektowanych produktów audio na świecie – wyjaśnił Dave Sheen, Brand President Bowers & Wilkins.

Nautilus jest dostępny standardowo w trzech kolorach: Midnight Blue Metallic, Silver i Black. Bowers & Wilkins umożliwia również dostosowanie koloru produktu do indywidualnych wymagań klienta za dodatkową opłatą.

Więcej o tym projekcie dowiedzą się Państwo z okolicznościowego filmu przygotowanego przez producenta.