Aktualności

High-endowy magnetofon szpulowy Thorens TM 1600


Thorens TM 1600

Thorens, pozostający najstarszą marką wśród producentów sprzętu audio, otwiera nowy rozdział w historii wysokiej jakości analogowego dźwięku. Wszystko za sprawą nowego magnetofonu szpulowego TM 1600.

Tym razem nie tylko płyty, które dzisiaj nazywane są „winylami”, przeżywają swoją drugą młodość. Przez długi czas całkowicie bezużyteczną jawiła się taśma magnetyczna, bazująca na taśmach 0,25 cala, która teraz powstaje niczym feniks z popiołów.

Ballfinger Thorens wraz z producentem magnetofonów szpulowych Duesseldorf za pośrednictwem całkowicie nowego magnetofonu szpulowego TM 1600 spełnia rosnące zapotrzebowanie na kopie taśm-matek. Mnóstwo wcześniej nagranych taśm dystrybuowanych jest m.in. przez STS-Analog, Analogy Records, Zavalinka Records lub Analogify z Berlina.

Magnetofon szpulowy Thorens TM 1600

Nowy Thorens TM 1600 wyposażony jest w plintę bardzo podobną do tej, która wykorzystywana jest w nowym gramofonie TD 1600, wykończonym w kolorze czarnym fortepianowym lub orzechowym na wysoki połysk. Urządzenie zaprojektowane jest jako odtwarzacz dla taśm o szerokości 0,25 cala.

Podstawą dla nowego magnetofonu stał się nowo opracowany, niezwykle kompaktowy napęd firmy Ballfinger. Przy wysokości wynoszącej 50 mm zapewnił on swobodę w projektowaniu konstrukcji urządzenia, jaka dotychczas pozostawała nieosiągalna. Moduł zawiera silniki z napędem bezpośrednim i regulacją napięcia szpul. Aby zachować cały napęd tak kompaktowym, jak to tylko możliwe, geometria ścieżki taśmy została zaprojektowana zupełnie od nowa. W efekcie czujniki nie są umieszczone pod szpulami, jak to miało miejsce zazwyczaj, lecz pomiędzy nimi, ponad głowicami.

Thorens TM 1600

Magnetofon napędzany jest trzema silnikami. Napęd szpul tworzą bezszczotkowe silniki tarczowe ze sprzężeniem zwrotnym przy użyciu hallotronów. Silnik capstan z nieżelaznym wirnikiem w kształcie dzwonu, dostarczany przez niemieckiego producenta, napędza pasek o okrągłym przekroju.

Chociaż są niesamowicie kompaktowe, silniki te cechują się ogromnym momentem obrotowym przy bardzo małych wahaniach momentu obrotowego, a przy tym są cichobieżne. Głowica i wałek napędowy zostały umieszczone daleko od siebie, aby uzyskać bardzo wysoki stosunek sygnału do szumu. Dodatkowo projektanci zastosowali zewnętrzne zasilanie, co jeszcze bardziej obniża poziom szumu, dzięki czemu można było wyeliminować konieczność stosowania rozbudowanego ekranowania magnetycznego głowic.

Thorens TM 1600 obsługuje szpule o średnicy do 10,5 cala z prędkością 19 i 38 cm/s. Użytkownik może wybrać korekcję CCIR dla większości europejskich nagrań i NAB dla amerykańskich oraz azjatyckich. Magnetofon wyposażony jest w licznik czasu rzeczywistego z godzinami/minutami/sekundami/setnymi sekundy i powszechną w profesjonalnych magnetofonach studyjnych  funkcję podsłuchu, która w przypadku TM 1600 wyróżnia się łatwą obsługą.

Chociaż Thorens TM 1600 został zaprojektowany przede wszystkim do pracy w poziomie, konstrukcyjnie przygotowany jest także do montażu na ścianie.


Przeczytaj także

BluOS 3.8 już do pobrania


Najnowsza wersja oprogramowania przygotowanego przez firmę Bluesound, BluOS 3.8, wprowadza m.in. nowe opcje kina domowego oraz MQA-CD. Aktualizacja oprogramowania jeszcze bardziej zwiększa komfort i wygodę użytkowania w całym ekosystemie produktów BluOS.

Dowiedz się więcej

Top Hi-Fi & Video Design wita na Podkarpaciu


Top Hi-Fi & Video Design sukcesywnie rozwija swoją sieć. 12 marca br. w Rzeszowie zostanie otwarty pierwszy na Podkarpaciu, a 17. w Polsce, specjalistyczny salon audio-wideo. Najnowszy sklep zlokalizowany jest w pobliżu centrum miasta i zapewnia bogatą ofertę, profesjonalną obsługę oraz komfortową salę odsłuchową, dzięki której miłośnicy muzyki mogą poznać i przetestować wysokiej klasy urządzenia ze świata hi-fi i high-end.

Dowiedz się więcej

Tivoli Audio Music System Home – najwyższej jakości sy...


Music System Home łączy klasyczne, stylowe wzornictwo z wysokiej jakości dźwiękiem i obszerną listą praktycznych funkcji, które spełnią oczekiwania wszystkich miłośników muzyki. Zaprojektowany tak, aby idealnie pasował do pozostałych komponentów z linii ART, model Music System Home wyposażony jest w obudowę z prawdziwego drewna oraz pięknie prezentujące się maskownice z wysokiej jakości tkaniny.

Dowiedz się więcej

Produkty

Serwis

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38

Media

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38