Aktualności

High-endowy magnetofon szpulowy Thorens TM 1600


Thorens TM 1600

Thorens, pozostający najstarszą marką wśród producentów sprzętu audio, otwiera nowy rozdział w historii wysokiej jakości analogowego dźwięku. Wszystko za sprawą nowego magnetofonu szpulowego TM 1600.

Tym razem nie tylko płyty, które dzisiaj nazywane są „winylami”, przeżywają swoją drugą młodość. Przez długi czas całkowicie bezużyteczną jawiła się taśma magnetyczna, bazująca na taśmach 0,25 cala, która teraz powstaje niczym feniks z popiołów.

Ballfinger Thorens wraz z producentem magnetofonów szpulowych Duesseldorf za pośrednictwem całkowicie nowego magnetofonu szpulowego TM 1600 spełnia rosnące zapotrzebowanie na kopie taśm-matek. Mnóstwo wcześniej nagranych taśm dystrybuowanych jest m.in. przez STS-Analog, Analogy Records, Zavalinka Records lub Analogify z Berlina.

Magnetofon szpulowy Thorens TM 1600

Nowy Thorens TM 1600 wyposażony jest w plintę bardzo podobną do tej, która wykorzystywana jest w nowym gramofonie TD 1600, wykończonym w kolorze czarnym fortepianowym lub orzechowym na wysoki połysk. Urządzenie zaprojektowane jest jako odtwarzacz dla taśm o szerokości 0,25 cala.

Podstawą dla nowego magnetofonu stał się nowo opracowany, niezwykle kompaktowy napęd firmy Ballfinger. Przy wysokości wynoszącej 50 mm zapewnił on swobodę w projektowaniu konstrukcji urządzenia, jaka dotychczas pozostawała nieosiągalna. Moduł zawiera silniki z napędem bezpośrednim i regulacją napięcia szpul. Aby zachować cały napęd tak kompaktowym, jak to tylko możliwe, geometria ścieżki taśmy została zaprojektowana zupełnie od nowa. W efekcie czujniki nie są umieszczone pod szpulami, jak to miało miejsce zazwyczaj, lecz pomiędzy nimi, ponad głowicami.

Thorens TM 1600

Magnetofon napędzany jest trzema silnikami. Napęd szpul tworzą bezszczotkowe silniki tarczowe ze sprzężeniem zwrotnym przy użyciu hallotronów. Silnik capstan z nieżelaznym wirnikiem w kształcie dzwonu, dostarczany przez niemieckiego producenta, napędza pasek o okrągłym przekroju.

Chociaż są niesamowicie kompaktowe, silniki te cechują się ogromnym momentem obrotowym przy bardzo małych wahaniach momentu obrotowego, a przy tym są cichobieżne. Głowica i wałek napędowy zostały umieszczone daleko od siebie, aby uzyskać bardzo wysoki stosunek sygnału do szumu. Dodatkowo projektanci zastosowali zewnętrzne zasilanie, co jeszcze bardziej obniża poziom szumu, dzięki czemu można było wyeliminować konieczność stosowania rozbudowanego ekranowania magnetycznego głowic.

Thorens TM 1600 obsługuje szpule o średnicy do 10,5 cala z prędkością 19 i 38 cm/s. Użytkownik może wybrać korekcję CCIR dla większości europejskich nagrań i NAB dla amerykańskich oraz azjatyckich. Magnetofon wyposażony jest w licznik czasu rzeczywistego z godzinami/minutami/sekundami/setnymi sekundy i powszechną w profesjonalnych magnetofonach studyjnych  funkcję podsłuchu, która w przypadku TM 1600 wyróżnia się łatwą obsługą.

Chociaż Thorens TM 1600 został zaprojektowany przede wszystkim do pracy w poziomie, konstrukcyjnie przygotowany jest także do montażu na ścianie.


Przeczytaj także

Przenośna i bezprzewodowa magia — Audio Pro Addon T3+


Addon T3+ jest niewielkim głośnikiem, który wyznacza nowy standard w świecie przenośnego audio. Z łatwą obsługą, eleganckim wzornictwem, niewiarygodną jakością dźwięku i jednym z najlepszych czasów pracy na baterii wśród obecnych na rynku urządzeń jest to doskonały głośnik przenośny do codziennego słuchania muzyki.

Dowiedz się więcej

Thorens TD 103 A - stworzony na nowo


Thorens przyspiesza przekształcanie swojej gamy produktowej i prezentuje najnowszy gramofon TD 103 A. Model ten jest całkowicie przeprojektowanym, w pełni automatycznym gramofonem, wywodzącym się z wielokrotnie nagradzanych konstrukcji.

Dowiedz się więcej

Wykonane z ogromnym kunsztem, dopracowane, udoskonalon...


Premiery modeli Signature są rzadkimi i wyjątkowymi wydarzeniami w 54-letniej historii firmy Bowers & Wilkins. Ale kiedy wiodący na świecie specjalista w branży audio nadaje swoim kolumnom głośnikowym status Signature, można być pewnym, że rezultaty są naprawdę wyjątkowe. Bowers & Wilkins przedstawia dwie nowe wersje Signature kolumn głośnikowych z serii 700: podstawkowy 705 Signature i wolnostojący 702 Signature.

Dowiedz się więcej

Produkty

Serwis

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38

Media

tel.: +48 22 777 99 25

fax.: +48 22 777 99 38