Aktualności

Kompaktowe soundbary z fantastycznym dźwiękiem – Yamaha SR-B20A i SR-C20A


Yamaha prezentuje dwie nowości ze świata soundbarów. SR-B20A i SR-C20A to kompaktowe konstrukcje o szerokości odpowiednio 90 cm i 60 cm, które zapewniają emocjonujący, przestrzenny dźwięk z mocnym, bogatym basem. Specjalne tryby dźwiękowe ułatwiają dopasowanie brzmienia do prezentowanej treści, a funkcja Clear Voice wyraźnie poprawia czytelność dialogów i narracji.

Soundbary Yamahy już od wielu lat urzekają swoich użytkowników realizmem podczas odtwarzania przestrzennego dźwięku, jakiego nie są w stanie zapewnić głośniki telewizorów. Najnowsze konstrukcje – SR-B20A i SR-C20A – kontynuują ten trend, a przy tym, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, idealnie wpisują się w wystrój domowych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje drugi z modeli, SR-C20A, który przy szerokości wynoszącej zaledwie 60 cm z łatwością mieści się na biurku tuż przed ekranem komputera stacjonarnego.

Większy z soundbarów, Yamaha SR-B20A, łączy w sobie bardzo dobrą jakość dźwięku przestrzennego z funkcjonalnością i atrakcyjną ceną. Zastosowana technologia DTS Virtual: X tworzy wirtualny dźwięk przestrzenny 3D, który oprócz kierunków przód/tył i lewo/prawo odtwarza również kierunek wysokości. To w znaczący sposób zwiększa wrażenie zanurzenia w dźwięku, który otacza widza ze wszystkich stron, także od góry. W efekcie z łatwością można usłyszeć cichy szum deszczu pojawiającego się w filmie lub programie telewizyjnym, a nawet ryk helikoptera przelatującego tuż nad głową.

Fantastyczne efekty brzmieniowe to w dużej mierze zasługa zastosowanej techniki głośnikowej. SR-B20A wyposażony jest w dwa subwoofery (75 mm) współpracujące z dwoma portami bas-refleks, parę przetworników niskotonowych (55 mm) oraz dwa głośniki wysokotonowe (25 mm). Cały układ pozwala uzyskać wysokiej jakości, dobrze zbalansowany i przestrzenny dźwięk w całym obsługiwanym zakresie – od niskich do wysokich tonów.

Wykorzystując swoje bogate doświadczenie w tworzeniu wysokiej klasy cyfrowych projektorów dźwięku i soundbarów, Yamaha wzbogaciła SR-B20A o cztery tryby dźwiękowe. Wybierając jeden z trybów – Stereo, Standard, Film, Gra – użytkownik może z łatwością dopasować charakterystykę brzmienia do oglądanej treści, aby uzyskać optymalną jakość dźwięku. Tryb Stereo dopasowany jest do odtwarzania muzyki, Standard do większości programów telewizyjnych, Film idealnie sprawdza się podczas projekcji filmowych, zwiększając wrażenie przestrzenności dźwięku, natomiast Gra w trakcie rozgrywek, ułatwiając precyzyjną i wyraźną lokalizację źródeł dźwięku.

W codziennym użytkowaniu swoje zalety ujawnia także funkcja Clear Voice, która została opracowana po to, aby rozwiązać problem użytkowników z usłyszeniem m.in. dialogów i narracji. Układ Yamaha Clear Voice automatycznie uwypukla ludzki głos na tle innych dźwięków. Dzięki temu wszędzie tam, gdzie często wykorzystywane jest tło muzyczne i/lub efekty dźwiękowe, np. filmach, programach telewizyjnych, piosenkach, ludzki głos staje się wyraźnie czystszy i łatwiejszy do wychwycenia.

Idealnym dopełnieniem bardzo dobrej jakości dźwięku i funkcjonalności SR-B20A jest łatwość użytkowania oraz atrakcyjna forma samego urządzenia. Obsługę soundbaru ułatwia nowo opracowana aplikacja Sound Bar Remote. Za jej pomocą można m.in. zarządzać prezentowanymi treściami, aktywować tryby dźwiękowe oraz funkcje Clear Voice i rozszerzenia basu, a także wydawać proste komendy włącz/wyłącz – wszystko w intuicyjny sposób wprost z poziomu smartfona lub tabletu. Z kolei od strony wizualnej SR-B20A perfekcyjnie współgra z wzornictwem nowoczesnych telewizorów. Montaż urządzenia ułatwiają specjalne otwory, pozwalające zawiesić soundbar na ścianie.

Yamaha SR-C20A

Mniejszy z dwóch nowych soundbarów, SR-C20A, zachowuje wiele atutów swojego większego brata, w tym obsługę za pomocą aplikacji Sound Bar Remote, a przy tym zachwyca niezwykle kompaktową obudową. Dzięki smukłej konstrukcji o wymiarach 60 × 6,4 × 9,4 cm (S × W × G) model ten można ustawić nie tylko przed telewizorem, lecz także z łatwością umieścić przed ekranem komputera, wypełniając przestrzeń angażującym dźwiękiem docierającym ze wszystkich stron.

U podstaw angażującego brzmienia, jakie zapewnia SR-C20A, leży technologia Virtual Surround. To właśnie ona tworzy wirtualne pole dźwiękowe, które odwzorowuje efekty dźwiękowe docierające z lewej i prawej strony, z tyłu oraz z przodu. Pozwala to cieszyć się bogatym, kinowym brzmieniem bez konieczności wychodzenia z domu.

Ogromny udział w dostarczaniu bardzo dobrej jakości dźwięku mają też przetworniki. Mimo stosunkowo niedużych rozmiarów urządzenia, projektanci wyposażyli je we wbudowany subwoofer (75 mm), dwa przetworniki szerokopasmowe (46 mm) oraz dwa bierne radiatory. W połączeniu z funkcją rozszerzenia basu, wzmacniającego każdy sygnał niskotonowy, Yamaha SR-C20A zapewnia bogaty i mocny dźwięk.

Podobnie jak SR-B20A, mniejszy z soundbarów wzbogacony został o funkcję Clear Voice, która uwydatnia ludzki głos na tle dźwięków efektów specjalnych lub tła muzycznego, a także o cztery tryby dźwiękowe. Na szczególną uwagę zasługuje tryb Gra, który nie tylko uwydatnia lokalizację poszczególnych źródeł dźwięku, lecz także zapewnia wyraźne działanie dźwięku przestrzennego nawet przy niskim poziomie głośności.


Przeczytaj także

Yamaha RX-V6A i RX-V4A – całkowicie odmienione amplitu...


Nowy wygląd, nowe nazewnictwo, nowe możliwości – najnowsze amplitunery kina domowego Yamahy, RX-V6A i RX-V4A to z jednej strony wielka zmiana, a z drugiej kontynuacja obranej przez japońskiego producenta ścieżki rozwoju amplitunerów AV. Choć nowe urządzenia mogą pochwalić się nowym designem i wieloma nowymi rozwiązaniami, to wciąż zachowują wiele już wykorzystywanych unikatowych technologii Yamahy, m.in. system MusicCast i funkcję MusicCast Surround oraz układy Cinema DSP 3D i YPAO. Dzięki temu obie konstrukcje dostarczają niesamowicie angażujący dźwięk przestrzenny i krystalicznie czysty obraz, sprawiając, że każda scena filmowego seansu lub utwór muzyczny stają się niemal realnym wydarzeniem, w którego centralnym miejscu znajduje się użytkownik.

Dowiedz się więcej

Yamaha prezentuje cztery nowe modele klasy high-end


Yamaha umacniając swoją pozycję w świecie high-end, wkrótce wprowadzi do sprzedaży cztery całkowicie nowe konstrukcje – trzy wzmacniacze zintegrowane: A-S1200, A-S2200 i A-S3200, a także podstawkowe kolumny głośnikowe NS-3000 wraz z zaprojektowanymi dla tego modelu opcjonalnymi podstawkami SPS-3000. Każdy z nowych modeli urzeczywistnia niesamowitą dbałość o szczegóły, przejawiającą się w doskonałej jakości wykończenia i dostrojenia urządzeń pod kątem uzyskania czystego i naturalnego brzmienia.

Dowiedz się więcej

Kino domowe dla każdego – Yamaha YAS-209


Yamaha, największy na świecie producent urządzeń audio-wideo, rozszerza swoją gamę produktową o nowy soundbar – YAS-209. Model ten dostarcza imponujący dźwięk przestrzenny 3D, dzięki obecności technologii DTS® Virtual:X™, a przy tym zapewnia niesamowitą łatwość użytkowania i fukcjonalność, co jest zasługą łączności Bluetooth i wbudowanego sterowania głosowego Alexa.

Dowiedz się więcej