Ceniony brytyjski producent sprzętu audio – firma Bowers & Wilkins – powiększa ofertę o innowacyjny, a przy tym stylowy soundbar Panorama 3. Nowy model kontynuuje tradycje zapoczątkowane przez pierwszą generację tego wyjątkowego modelu. Panorama 3 to jednak zupełnie nowa konstrukcja. Zmienił się nie tylko design, ale też brzmienie i funkcjonalność. Panorama 3 to jednocześnie pierwszy soundbar Bowers & Wilkins obsługujący system dźwięku Dolby Atmos.

Bowers & Wilkins Panorama 3

Model Panorama 3 to konstrukcja zapewniająca angażujący, wypełniający wnętrze dźwięk, który docenią nie tylko miłośnicy muzyki, ale też fani gier czy filmów. Innowacyjny układ przetworników pozwala na uzyskanie przestrzennego brzmienia, zgodnego ze standardem Dolby Atmos. Urządzenie wspiera również takie standardy jak Dolby TrueHD i Dolby Digital+.

Z radością prezentujemy nową Panoramę 3, nasz pierwszy soundbar z systemem Dolby Atmos. Łączy on w sobie wydajność i rodowód produktów Bowers & Wilkins z eleganckim wzornictwem i łatwą obsługą. Jestem pewna, że nasi fani pokochają to, wiodące w swojej klasie, połączenie różnorodnych funkcji i dźwięku wypełniającego pomieszczenie – powiedziała Stephanie Willems, brand president w firmie Bowers & Wilkins.

Bowers & Wilkins Panorama 3

Doświadczenie wyniesione ze studiów nagraniowych

Od dziesiątek lat kolumny Bowers & Wilkins wykorzystywane są w największych studiach nagraniowych na całym świecie. Służyły jako odsłuchy podczas opracowywania ścieżek dźwiękowych do takich ponadczasowych hitów jak „Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi” czy „Władca Pierścieni”. Można być zatem spokojnym także o jakość dźwięku, jaką jest w stanie zapewnić nowa Panorama, ponieważ nad jej opracowywaniem czuwał ten sam zespół, który na co dzień zajmuje się tworzeniem klasycznych kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins do systemów stereo i kina domowego.

Bowers & Wilkins Panorama 3

W nawiązaniu do pierwowzoru

Panorama 3, jak sama nazwa wskazuje, miała już dwóch poprzedników. Pierwsza Panorama pojawiła się na rynku w 2009 r., definiując jednocześnie nowe trendy na rynku soundbarów. W odróżnieniu od konkurencyjnych produktów, było to urządzenie klasy premium, zapewniające wyjątkowe w swojej klasie brzmienie, bez potrzeby korzystania z dodatkowego, zewnętrznego subwoofera czy głośników efektowych.

Po czterech latach od „jedynki” w sprzedaży pojawiła się Panorama 2 – druga, ulepszona generacja modelu z 2009 roku. Oprócz zmienionych przetworników elektroakustycznych „dwójka” miała m.in. wyjście HDMI ze zwrotnym kanałem audio (ARC, od ang. Audio Return Channel), co umożliwiało wygodne, cyfrowe połączenie soundbara z telewizorem.

Bowers & Wilkins Panorama 3

Najnowsza, trzecia już generacja Panoramy, bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych u swoich poprzedników, jednocześnie wynosząc jakość odtwarzanego dźwięku i funkcjonalność na zupełnie nowy poziom. Brzmienie, jakie zapewnia doskonale wyposażona Panorama 3, ponownie nie skłania do wykorzystania w systemie audio dodatkowych komponentów. Smukła obudowa o wymiarach 121 x 14 x 6,5 cm sprawia, że soundbar doskonale wpasowuje się w aranżację domowego wnętrza, współgrając pod względem stylistyki z nowoczesnymi telewizorami wielkoekranowymi.

Zaawansowana konstrukcja

Wnętrze soundbara skrywa wzmacniacz o mocy 400 W, który napędza aż 13 zróżnicowanych pod względem konstrukcji przetworników elektroakustycznych. W praktyce są to: sześć wooferów o średnicy 50 mm, trzy tweetery 19-milimetrowe, dwa niskoprofilowe przetworniki basowe o średnicy 100 mm i dwa 50-milimetrowe przetworniki przeznaczone dla kanałów Dolby Atmos.

Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu wymienionych przed chwilą głośników można uzyskać czysty, realistyczny i przestrzenny dźwięk, zgodny ze standardem 3.1.2-kanałowym. Oprócz Atmosa Panorama 3 obsługuje także system Dolby TrueHD, korzystający ze ścieżek bazujących na wielokanałowej, bezstratnej kompresji.

Bowers & Wilkins Panorama 3

Łatwość instalacji i konfiguracji

Panorama 3 jest wyjątkowo łatwa w instalacji, a także konfiguracji. Soundbar możesz ustawić np. pod telewizorem na szafce RTV lub zawiesić na ścianie z wykorzystaniem dołączonego do zestawu metalowego uchwytu. Do odbiornika TV Panoramę podłączymy za pomocą kabla audio (cyfrowego optycznego) lub HDMI. Możesz wykorzystać również możliwości HDMI, jakie daje obsługa eARC (ulepszonego zwrotnego kanału audio).

Funkcjonalność i wygoda obsługi

Panorama 3 to niezwykle funkcjonalne urządzenie. Bazuje na tej samej platformie streamingowej, która została wykorzystana w najnowszym Zeppelinie firmy Bowers & Wilkins. Dzięki temu w przyszłości będzie można wzbogacić soundbar o nowe funkcje, w tym m.in. obsługę platformy multiroom.

Urządzenie ma wbudowaną funkcję AirPlay 2, która z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom sprzętu z spod znaku „nadgryzionego jabłka”. Producent wyposażył soundbar także w łączność Bluetooth ze wsparciem dla kodeka aptX Adaptive. Panorama 3 ma też wbudowanego asystenta Amazon Alexa, co pozwala na obsługę urządzenia za pomocą odpowiednich komend głosowych.

Bowers & Wilkins Panorama 3

Dzięki funkcji Spotify Connect model Panorama 3 może obsługiwać odtwarzanie audio z serwisu muzycznego Spotify, zainstalowanego np. na smartfonie. Co więcej, soundbar jest kompatybilny z aplikacją mobilną Bowers & Wilkins Music, która zapewnia dostęp do różnorodnych serwisów streamingowych, takich jak Tidal, Deezer, SoundCloud czy TuneIn, a więc umożliwia odtwarzanie muzyki wysokiej rozdzielczości.