Zaprojektowanie doskonałej kolumny głośnikowej to niezwykle trudne zadanie. Niemiecki ELAC poradził sobie z tym problemem. Jako dowód może posłużyć test modelu FS 248, który ukazał się w najnowszym lipcowo-sierpniowym wydaniu magazynu „Hi-Fi i Muzyka”.

Seria 240 składa się z dwóch monitorów, trzech kolumn wolnostojących i głośnika centralnego. Konstrukcje tej rodziny znajdują się w środku oferty niemieckiego producenta i wyposażone są w niezwykle ceniony wstęgowy głośnik wysokotonowy JET. FS 248 to drugi od góry model z serii 240. Jak te wolnostojące konstrukcje zaprezentowały się w teście magazynu „Hi-Fi i Muzyka”? 

Wyśmienicie! To jedno słowo najlepiej oddaje możliwości modelu FS 248. Już od pierwszych chwil słuchacza otacza dojrzałe i obszerne brzmienie. „Po kolumnach o takich gabarytach spodziewamy się dużego dźwięku i tym razem się nie zawiedziemy” – stwierdza recenzent i wskazuje na kolejne zalety. Prawidłowo zachowane proporcje między zakresami oraz niesamowita przestrzeń – to cechy, które odróżniają dobre konstrukcje od tych sięgających ideału. Zestaw ELAC FS 248 pokazał, że tą sztukę opanował do perfekcji. Ale to nie koniec mocnych stron niemieckiego projektu. W ocenie recenzenta „Dźwięk jest oderwany od kolumn i wypełnia pomieszczenie do ostatniego centymetra”. Kolumny są przy tym precyzyjne i nawet ze słabo zrealizowanych nagrań potrafią wydobyć ciekawe brzmienie. Obraz całości dopełniają bardzo dobra dynamika i rozdzielczość.

W samych superlatywach recenzent wypowiada się na temat głośnika wysokotonowego. „JET jest jednym z najlepszych tweeterów, jakie znajdziemy w kolumnach w porównywalnej cenie, o ile nie najlepszym. (...) Szybkość i czystość bez grama agresji”. Uzupełnieniem walorów głośnika wysokotonowego jest prezentowana przez FS 248 neutralność. Trudno się dziwić, że przy tak dopracowanej konstrukcji trudno znaleźć jakieś wady i zrozumiałym staje się podsumowanie recenzenta: „Jeżeli chodzi o minusy, to szukałem ich przez kilka dni i nie znalazłem”.

FS 248 oprócz dźwięku przekonują także walorami praktycznymi. Mimo swoich dużych gabarytów wyróżniają się smukłym projektem, pozwalającym na dopasowanie kolumn do niemal każdego wystroju wnętrza, a przy tym są łatwe do ustawienia. Umieszczenie głównego tunelu bas-refleks  między cokołem i podstawą kolumny sprawia, że FS 248 można ustawiać blisko ściany. Nawet przy takiej konfiguracji nie słychać pogorszenia jakości dźwięku.

Szczegóły testu dotyczące budowy i brzmienia ELAC’a FS 248 można poznać czytając najnowsze lipcowo-sierpniowe wydanie magazynu „Hi-Fi i Muzyka”. Zapraszamy i życzymy miłej lektury!